Забелязах промяната не с фанфари, а с едно тихо съобщение на екрана на Tesla Supercharger в София: „Зареждането ще бъде платено от полунощ.“ Никакви извинения, никаква драма — просто дигитално свиване на рамене. Години наред България беше едно от последните убежища в Европа, където собствениците на Tesla можеха да зареждат безплатно — рядък бонус в свят, в който всичко си има цена. Но от 15 юни 2025 г. купонът свърши. Вече всеки киловатчас струва 0,75 лв., а ако се застоявате след зареждане, ще плащате до 4 лв. на минута за „удоволствието“ да държите колонката заета.
Карах до Paradise Center в онази нощ, за да видя края на една епоха. Две таксита и три Тесли вече бяха включени, собствениците им тихо се наслаждаваха на последните капки безплатен ток. В полунощ приложението премигна, броячът тръгна, и България се присъедини към останалата част на Европа в клуба на платеното зареждане. Но защо точно сега? И какво всъщност означава това за шофьорите, за Tesla и за бъдещето на електромобилността у нас?
Последното безплатно зареждане: Как стигнахме дотук
Спомних си как, когато Tesla стъпи в Европа, Supercharger-ите бяха обещание: купуваш колата, караш навсякъде и никога не мислиш за сметката. В България това обещание издържа по-дълго, отколкото почти навсякъде другаде. Години наред собствениците на Model S и X (и няколко късметлии с Model 3) се радваха на неограничено, безплатно зареждане — бонус, който звучеше твърде хубаво, за да е истина.
Но се чудех колко още ще издържи тази схема. Математиката никога не излизаше. С увеличаването на броя на Tesla-ите — над 3200 регистрирани в България към юни 2025 г., почти 16% от всички електромобили у нас — опашките на Supercharger-ите в София и Пловдив растяха. Таксита, шофьори на платформи и дори някои тарикати започнаха да ползват колонките като лични контакти. Безплатното зареждане се превърна от награда в задръстване.
„Безплатното зареждане беше мощен маркетингов инструмент, но стана неиздържано с нарастването на потребителите. Платеното зареждане гарантира, че мрежата може да се поддържа и разширява, без да се превръща във финансова тежест.“
Говорител на Tesla Европа
Регулаторният чук: Новите европейски правила за зареждане
Сравних момента на промяната с новите европейски регулации. На 13 април 2024 г. влезе в сила Регламентът за инфраструктурата за алтернативни горива (AFIR). Това не е просто бюрократичен шум — това е промяна на играта. Всяка нова бързозарядна станция над 50 kW вече трябва да предлага плащане на място (карта или приложение), ясна цена преди включване и, най-важното, достъп за всички марки, не само за Tesla.
Чудех се дали Tesla изобщо имаше избор. За да продължи да строи и обновява станции у нас, трябваше да се съобрази. Новите V4 Supercharger-и с вградени POS терминали са създадени точно за този свят. Безплатното зареждане по дефиниция не пасва: не можеш да предложиш „прозрачна цена“, ако за едни е нула, а за други — не. Ясно беше, че краят наближава.
Злоупотреби, опашки и цената на удобството
Предупреждавах читателите още преди години, че безплатното зареждане ще се обърне срещу нас. Видях го във всяка държава: когато нещо е безплатно, се злоупотребява. В София наблюдавах как шофьори оставят колите си включени дълго след края на зареждането, ползвайки колонката като паркинг. Tesla въведе такси за престой, но проблемът така и не изчезна.
Сега, с такса от 0,75 лв./kWh и до 4 лв. на минута за престой, сметката се променя. Зареждането става осъзнат акт, не по навик. Опашките ще намалеят, оборотът ще се подобри, а — нека си го кажем — тарикатите ще се замислят.

„В социалните мрежи повечето хора гледат положително на промяната, очаквайки тя значително да намали чакането на станциите в Пловдив и София.“
fakti.bg
Икономиката: устойчивост или просто още една сметка?
Погледнах числата. Зареждането на стандартна батерия от 75 kWh вече струва около 56 лв. — не е дребна сума, но все още е по-евтино от резервоар бензин. За повечето собственици домашното зареждане остава най-изгодно, но Supercharger-ите са за гъвкавост, не за икономии.
Чудех се дали всичко е само заради парите. Истината е, че поддръжката и разширяването на бързозарядна мрежа не е евтино. Цени на ток, поддръжка, ъпгрейди — всичко се трупа. Безплатното зареждане имаше смисъл, когато Tesla-ите у нас бяха стотици. Сега, при хиляди, това е финансова дупка.
И да не забравяме: с отварянето на мрежата за други марки (задължително по европейски закон), платеният и прозрачен модел е единственият честен начин — и начинът да се финансира следващата вълна станции.
Емоционалната цена: Край на епохата или порастване?
Тръгнах си от Paradise Center онази нощ с противоречиви чувства. Има носталгия — кой не обича безплатното? Но си спомних и разочарованието от чакането, тихите войни за колонките, усещането, че системата се използваше неправомерно.
Това не е само заради парите. Това е България, която влиза в европейската норма, инфраструктурата за електромобили пораства. Безплатното зареждане беше красив експеримент, но никога не беше за дълго. Сега плащаме — и в замяна получаваме мрежа, която работи, разширява се и третира всички (почти) еднакво.

Какво следва? Повече станции, повече достъп, повече правила
Ето какво следва: очаквайте повече Supercharger-и, по-бързи ъпгрейди и — скоро — възможност и за други марки електромобили да зареждат. Новите V4 станции с картови терминали и универсален достъп идват. Дните на Tesla-ексклузивността са преброени.
Предупреждавам: не очаквайте цените да паднат. Ако нещо, с нарастващото търсене и натоварване на мрежата, може и да се вдигнат. Но позитивът е ясен: по-надеждно зареждане, по-малко злоупотреби и мрежа, която може да издържи на електрическата революция.
Още по темата
- Зарядните станции на Tesla в София и Пловдив стават платени — Dnevnik.bg
- Зарядните станции на Tesla в България стават платени — MobileBulgaria.com
- Край на безплатното зареждане за Tesla у нас — Fakti.bg
- Станциите на Тесла в България вече са платени — Car Life by Dani
- Зарядните станции на Tesla в Пловдив стават платени — Podtepeto.com