Ако искате да разберете какво се случва с автомобилната индустрия в Европа през 2025 г., не гледайте лъскавите прессъобщения или Instagram профилите на инфлуенсъри с лизингови Tesla. Погледнете числата, напрегнатите лица в заседателните зали и тихата тревога в офисите на българските доставчици на авточасти. Тази седмица историята не е за нов модел или бляскаво автошоу. Историята е за континент на кръстопът, пазар в преход и малка страна, която се опитва да остане на повърхността, докато автомобилната вълна се променя под краката ѝ.
Числата не лъжат: Пазарът на Европа на ръба на бръснача
Да започнем с голите факти. Според последните данни на Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA), новите регистрации на автомобили в ЕС за януари–април 2025 са спаднали с 1,2% спрямо същия период миналата година. Това не е срив, но е предупредителен изстрел. Самият април отбеляза скромен ръст от 1,3% на годишна база, но не отваряйте шампанското – общата тенденция е плоска, а пазарът е нервен. (източник)
Истинската драма е в задвижването. Батерийните електромобили (BEV) вече държат 15,3% от пазара в ЕС, спрямо 12% преди година. Хибридите са истинските победители – скок до 35,3% пазарен дял. Междувременно бензиновите и дизеловите коли са в свободно падане – бензинът надолу с 20,6%, дизелът с 26,4%. В Германия дизеловото гробище се пълни бързо – спад с 40 000 коли само тази година. Във Франция бензиновите продажби са се сринали с 35,2%. Старият свят избледнява, а новият още се строи.

Weekly Automotive Industry News – Europe & Bulgaria
Електрическият бум или електрическа мираж?
Изкушаващо е да видим ръста на BEV като знак, че Европа най-накрая прегръща електрическото бъдеще. Но нека не се лъжем. Да, продажбите на BEV са се увеличили с 26,4% до 558 262 коли за първите четири месеца на 2025. Но това все още е само 15,3% от пазара. Истинският ръст е при хибридите – автомобилният еквивалент на седене на оградата – нито тук, нито там, но удобно засега.
Истинската изненада? Китайските марки щурмуват портите. За първи път BYD изпревари Tesla в Европа през април. Продажбите на BYD скочиха с 359% на годишна база, докато Tesla падна с 49%. Китайците не просто идват – те вече са тук и ядат обяда на местните. (източник)
„Въпреки че разликата между месечните продажби на двете марки може да е малка, последствията са огромни. Това е вододел за европейския автомобилен пазар, особено като се има предвид, че Tesla водеше BEV пазара в Европа с години, а BYD започна операции извън Норвегия и Нидерландия едва в края на 2022.“
Фелипе Муньос, глобален анализатор в JATO Dynamics
Отговорът на ЕС? Мита върху китайските BEV. Но китайците са пъргави – натискат plug-in хибридите, които все още не са обект на мита. През април регистрациите на китайски PHEV в Европа експлодираха с 546%. Въпросът не е дали, а кога ЕС ще затвори вратата и за тях.
За по-близък поглед как китайските електромобили набират скорост в България, вижте този ” class=”text-primary underline hover:text-primary/80″ dir=”ltr”>YouTube репортаж на Switch TV News
България: Между надеждата и суровата реалност
Да приближим към България, където числата разказват история на устойчивост и риск. За първите четири месеца на 2025 новите регистрации на леки коли у нас са се увеличили с едва 0,6% на годишна база до 15 615 броя. Бензиновите коли все още доминират (12 549), но продажбите им са спаднали с 0,7%. Дизелът се оттегля – спад с 12,7% до 1 777 коли. Светлата точка? Батерийните електромобили скачат с 19,2% до 640 коли, а хибридите – с 65,4% до 478. Plug-in хибридите обаче падат с 11,9%. (източник)
Но не се заблуждавайте от този малък ръст. По-широката картина е тревожна. Според Coface автомобилният сектор у нас е изправен пред нарастващи финансови рискове. Поръчките намаляват, производството спада, а индексът на индустриалното производство е паднал с 8,3% на годишна база. Енергийният сектор срива всичко с 30% спад. (източник)
„Малко са перспективите за стабилизация на европейския автомобилен сектор в близко бъдеще. Смесицата от предизвикателства е огромна: натиск за зелена трансформация, натиск за електромобили, конкуренция от по-евтини китайски вносители, изоставаща конкурентоспособност на Европа и търговската война, която може да донесе американски мита.“
Weekly Automotive Industry News – Europe & Bulgaria
Пламен Димитров, Country Manager на Coface за България
Българската екосистема е широка – 10 000 фирми в авточасти, 9 000 в търговията с автомобили, стотици в батерии, гуми и леки метали. Но маржовете са тънки като хартия и дори малко забавяне на поръчки може да бутне по-малките доставчици към несъстоятелност. През първата половина на 2024 несъстоятелностите сред доставчиците в Централна и Източна Европа са скочили с 15%.
Човешката страна: Победители, губещи и несигурната среда
Зад всяка статистика стои човешка история. В България луксозният пазар процъфтява – да, правилно прочетохте. През 2024 българите са купили четири Mercedes AMG One (по 2,5 млн. евро бройката), три Rolls-Royce Spectre и рекорден брой Ferrari, Bentley и Aston Martin. BMW остава кралят на лукса с 1 868 нови коли. (източник)
Но за всеки милионер с ново Ferrari има хиляди работници в заводите за части, които се чудят дали ще получат следващата си заплата. Зелената трансформация не е само технология – тя е хора, работни места и бъдещето на цели региони.
Последният танц на дизела и хибридният залог
Април донесе малко възстановяване на дизеловия дял в Западна Европа, но не се заблуждавайте. Дизелът си отива – спад с 3 процентни пункта на годишна база и 125 000 коли по-малко спрямо първите четири месеца на 2024. Само Германия е с 40 000 по-малко дизелови коли, компенсирани от 48 000 повече BEV. (източник)
Хибридите са прагматичният избор за много купувачи. Те дават застраховка срещу несигурната зарядна инфраструктура, страха от пробега и постоянно променящите се регулации. В ЕС хибридите вече са над една трета от всички нови регистрации.
Геополитическите диви карти: Мита, търговски войни и китайският въпрос
Новите мита на ЕС върху китайските BEV са само началото на по-широка търговска война. Китайците вече се пренасочват към plug-in хибриди и търсят вратички. Междувременно американските мита дебнат на хоризонта и заплашват да разбъркат глобалните вериги за доставки. За България, която е дълбоко обвързана с ЕС и световните пазари, рисковете са реални – дори директният износ за САЩ да е малък, ефектът на вълната може да е огромен.
Министерството на икономиката следи ситуацията отблизо, както се вижда в този ” class=”text-primary underline hover:text-primary/80″ dir=”ltr”>репортаж на CGTN Europe в YouTube
Пътят напред: Адаптирай се или изоставай
Къде ни оставя всичко това? Европейският автомобилен пазар е в преход. Старите сигурности – бензин, дизел, германско господство – избледняват. Новият свят – електричество, хибриди, китайска конкуренция – още се оформя. За България предизвикателството е да се адаптира, да иновира и да управлява риска. За Европа въпросът е дали ще води зелената трансформация или ще догонва Китай и САЩ.

Weekly Automotive Industry News – Europe & Bulgaria
Следващите месеци ще са критични. Ще затегне ли ЕС митата? Ще продължат ли китайските марки да настъпват? Ще оцелеят ли българските доставчици? Едно е сигурно: единствената константа в автомобилния свят сега е промяната.
Още по темата
- Новите регистрации на автомобили: -1,2% за април 2025 г. – ACEA
- BYD изпреварва Tesla в Европа за първи път при регистрациите …
- Coface предупреждава за нарастващи финансови рискове за българския автомобилен сектор …
- Новите регистрации на леки коли в България за първите четири месеца на 2025 …
- ” class=”text-primary underline hover:text-primary/80″ dir=”ltr”>Китайските електромобили набират скорост в България (YouTube)
- ” class=”text-primary underline hover:text-primary/80″ dir=”ltr”>Китайските електрически коли стават все по-популярни в България (YouTube)
- Продажбите на суперлуксозни коли в България достигат нов рекорд през 2024
- След ниската точка през март, дизеловият дял в Западна Европа леко се възстанови през април …